Usługi księgowe w przyjaznej atmosferze

Jednolity plik kontrolny, czyli co?

Ważne! Od stycznia 2018 roku, każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT (niezależnie czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza – mikrofirma czy mały, średni czy duży podmiot), będzie musiał wysyłać w formie elektronicznej do urzędu skarbowego JPK_VAT.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny VAT?
To zestaw informacji o sprzedaży i zakupach pobieranych z rejestrów VAT. W uproszczeniu, to spis faktur kosztowych, oraz sprzedażowych na podstawie których przygotowujemy deklarację VAT do Urzędu Skarbowego.

Co to oznacza dla Przedsiębiorcy?
Wg Ministerstwa Finansów wprowadzenie nowego obowiązku, to znaczne uproszczenia dla Przedsiębiorcy. Obiecują brak absorbujących kontroli skarbowych, szybsze zwroty VAT, mniej biurokracji w czasie kontroli. Tak naprawdę są to tylko frazesy, bo plik kontrolny to ogromne ułatwienia, ale dla organów kontrolujących.

Co musi zrobić Przedsiębiorca, żeby sprostać nowym obowiązkom?
Zacznijmy od osób, które prowadzą ewidencje vat w formie papierowej. Od nowego roku musicie przejść na formę tzw. elektroniczną, ale taką z której da się wygenerować jednolity plik kontrolny. Można poszukać w sieci darmowych aplikacji, które pozwalają na prowadzenie takich rejestrów. Nie są jednak sprawdzone ( przynajmniej na razie) i nie wiemy jak długo będą darmowe. Inną opcją jest poszukanie biura rachunkowego, który poprowadzi księgowość i weźmie na siebie obowiązek wysyłania pliku kontrolnego.
Osoby, które prowadzą samodzielnie księgowość już teraz w formie elektronicznej muszą upewnić się, czy jest technicznie możliwe uzyskanie z ich programów danych do jednolitego pliku kontrolnego. Jeśli nie to trzeba skorzystać z opcji wymienionych wyżej.

Proponujemy załatwić to wszystko jak najszybciej, bo kara za brak terminowej wysyłki JPK_VAT jest spora i wynosi od 200 złotych do 4000 złotych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress